Projekcja filmu "GOTTLAND"

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach we współpracy z DKF "Eroica" zaprasza na projekcję filmu "Gottland" studentów praskiej szkoły filmowej FAMU. Przed filmem prelekcja Grzegorza Pieńkowskiego - przewodniczącego Polskiej Federacji DKF.

Zapraszamy do Kina Polonez przy ul. Wita Stwosza 2/4. Cena biletu 12 zł.

Impreza zorganizowana jest w ramach projektu „15:10 do Skierniewic. 2. Festiwal reportażu” dofinansowanego ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Patronat medialny nad projektemprzyjęli: Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe: Skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.

"Gottland", prod. Czech 2014, to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów - tak zapomnianych, jak i  nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez  lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje wydarzeń. Czy zawsze trafnie rozpoznajemy, które wydarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje się nam, ze znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?
                                       (na podst. mat. dystrybutora filmu)