Aktualności

Fantastyczne wystawy

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza w ramach projektu "Fantastyczna jesień" na otwarcie wystaw: "Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce" Wojciecha Łowickiego i "Funky Koval" Bogusława Polcha. Odbędzie się również spotkanie z artystą Edwardem Lutczynem, klasykiem polskiego komiksu.

Zapraszamy 4 września o godz. 18.30 do siedziby MBP przy ul. Mszczonowskiej 43 a.

Wojciech Łowicki (ur. 1972 r.) -  absolwent  muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W 1997 r. współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego („Komiks polski 1957 – 1991”). Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju. Pomysłodawca i współorganizator pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt.

Bogusław Polch (ur. 1941 r.)  -  klasyk polskiego komiksu. Jeden z najlepszych jego twórców. Pierwszy komiks,  "Złoty Mauritius", historię o przygodach kapitana Żbika, rozwiązującego zagadkę związaną z najdroższym znaczkiem pocztowym świata, wydał  w 1970 r. W latach 1982–1990 stworzył popularną serię "Bogowie z kosmosu", ze scenariuszem Alfreda Mostowicza i Alfreda Górnego, inspirowaną teoriami Ericha von
Dänikena. W 1982 r. miał premierę rysowany przez Polcha "Funky Koval"  do scenariusza Macieja Parowskiego i Jacka Rodka.  W latach 90. ukazała się seria ilustrowanych przez Polcha komiksów  "Wiedźmin"  na podstawie scenariusza M. Parowskiego i Andrzeja Sapkowskiego.

 

Patronat nad projektem „Fantastyczna jesień”,  dofinansowanym  ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Patronat medialny przyjęli : Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe:  skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.