Aktualności

Spotkanie z Sinišą Kasumoviciem i Arturem Nowaczewskim w MBP w Skierniewicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach serdecznie zaprasza na spotkanie z Sinišą Kasumoviciem i Arturem Nowaczewskim, promujące książkę "Opowiadania z Vukovaru" Sinišy Glavaševicia. Czekamy 19 marca o godz. 18 w Czytelni MBP przy Mszczonowskiej 43 a.

Siniša  Kasumović - urodzony w 1966 roku w Osijeku, Chorwacja. Od 1991 roku mieszka w Polsce, najpierw w Łodzi, a od 2005 r. w Skierniewicach. Z wykształcenia – socjolog, z zamiłowania – tłumacz. Od 2009 roku zajmuje się tłumaczeniami literatury polskiej na chorwacki oraz literatury bałkańskiej (chorwacka, serbska, bośniacka i czarnogórska) na język polski. Przetłumaczył 10 książek m.in.  Andrzeja Stasiuka, Czesława Miłosza, Krzysztofa Vargę na język chorwacki oraz na język polski - Ivicę Prtenjača, Slavenkę Drakulić, Ivanę Šojat, Sinišę Glavaševicia. Obecnie pracuje nad sagą „Czasy miedzi” Slobodana Šnajdera – tłumaczenie na język polski. Autor książki „Raj utracony - raj odnaleziony” -  zbiór felietonów z lat 2018-2019 drukowanych w skierniewickim tygoniku ITS. Czasami występuje, grając na gitarze basowej, podczas czwartkowych „Chill, Café & Jam” comiesięcznych jazzowych spotkań w skierniewickim CKiS.

Dr Artur Nowaczewski – poeta, eseista, krytyk literacki i podróżnik. Od dwudziestu lat zajmuje się  związkami literatury z topografią Trójmiasta. Na Uniwersytecie Gdańskim współtworzy pracownię  „Literackie Trójmiasto”, zajmującą się badaniami nad literacką obecnością Gdańska, Gdyni i Sopotu  od początku XX wieku do współczesności. Autor nominowanego do Nagrody Literackiej Europy Środkowej  „Angelus” „Hostelu Nomadów”. Jego pasją są piesze wędrówki.