Fantastyczna jesień

4 września – 8 listopada 2014 r.

W ramach projektu "Fantastyczna jesień" realizowanego od 4 września do 8 listopada  przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skierniewicach zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na wystawy, spotkania autorskie, konkursy, warsztaty, gry miejskie, spektakl teatralny, noc w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach otrzymała 11 000 zł dofinansowania projektu „Fantastyczna jesień (o wartości - 17 500 zł).
Biblioteka wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Łódzki Dom Kultury na „Współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014”. Ze 100 nadesłanych do ŁDK propozycji wybrano 59. Program skierowany jest do samorządowych instytucji kultury województwa łódzkiego i dotyczy realizacji zadań związanych z profesjonalizacją działań wspomnianych instytucji.
Celem „Fantastycznej jesieni” jest popularyzacja biblioteki jako tzw. trzeciego miejsca, kluczowego dla nieformalnego życia społecznego poprzez: spotkania autorskie, projekcje filmowe, warsztaty, wykłady, noc w bibliotece, wystawy, gry miejskie czy konkursy. Bogactwem form Biblioteka chce dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, zaprezentować różnorodność rodzajów aktywności, kształtować nawyki czytelnicze. Jako najstarsza instytucja kultury w mieście od lat włączamy się w edukację kulturalną mieszkańców miasta i okolic. Proponując szereg ciekawych inicjatyw, zachęcamy do wyjścia z domu.
Patronat nad projektem „Fantastyczna jesień”,  dofinansowanym  ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Patronat medialny przyjęli : Dziennik Łódzki, ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio RSC, portale internetowe:  skierniewice.naszemiasto.pl i skierniewickie.pl oraz TV Skierniewice.

„Fantastyczna jesień”
4 września - 8 listopada 2014 r.

4 września, godz. 18.30 (MBP, ul. Mszczonowska 43 a) - otwarcie wystaw:
   1. „Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce”- Wojciecha Łowickiego
   2. „Funky Koval”– Bogusława Polcha
   -  Spotkanie z Edwardem Lutczynem - „Edward Lutczyn na żywo, czyli Edek w krainie kredek”

8 września - ogłoszenie 3. edycji konkursu literacko-plastycznego „Papierówka”:
   - część plastyczna, konkurs na ilustrację do ulubionej książki fantastycznej, adresowana jest do dzieci ze szkół podstawowych,
    - część literacka, to konkurs dla młodzieży i osób dorosłych na opowiadanie fantasy, do którego początek napisał Andrzej Pilipiuk:
„Ta część starego parku była bardzo zapuszczona. Przedzierałem się przez krzaki, mokre kolorowe liście lepiły mi się do butów. W pierwszej chwili sądziłem że dotarłem do muru, ale gdy rozgarnąłem dłonią pędy dzikiego wina błysnęła tęczową łuską tafla bardzo starego zmatowiałego szkła. Oranżeria. Rozwinąłem plan. Nic już się nie zgadzało.”

(Oczywiście uczestnicy mogą dostosować płeć narratora do własnej płci)

Prace należy zgłaszać do 7 października. Głosowanie internautów od 10 do 22 października.

13 września, godz. 10.00 (MBP, ul. Mszczonowska 43 a) - warsztaty literackie prowadzone przez Andrzeja Pilipiuka, pisarza fantasy. Autor jest najbardziej znany z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Ilość miejsc ograniczona.

19 września, godz. 10.00 (Filia nr 5 MBP, al. Niepodległości 4) - Akademia Jedi, warsztaty sztuk walki mieczem świetlnym  prowadzone przez Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau”.

23 września, godz. 10.00 (Filia nr 1 MBP, ul. Szarych Szeregów 6)- „Historia komiksu Star Wars w Polsce”, prelekcja p. Łukasza Głuska ze Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau”

25 września, godz. 19.00 (MBP, ul. Mszczonowska 43 a) – Spotkanie z Anną Brzezińską, autorką cyklu powieści o zbóju Twardokęsku i opowiadań o Babuni Jagódce.

27 września, godz. 15.00 – 20.00 (Oddział dla Dzieci MBP, ul. Szarych Szeregów 6) - Gra miejska dla dzieci wykorzystująca wiedzę o literaturze i filmie fantasy prowadzona przez Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau” z pomocą Chorągwi Łódzkiej ZHP Hufiec Skierniewice

4 października, godz. 16.00-21.00  - Gra miejska dla młodzieży i dorosłych w oparciu o literaturę i filmy fantastyczne prowadzona przez Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen „Utapau” z pomocą Chorągwi Łódzkiej ZHP Hufiec Skierniewice

16 października, godz. 19.00- Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem poprowadzi Magdalena Włochacz

25 października, godz. 14.00 (MBP, ul. Mszczonowska 43 a )  finał 3.  „Papierówki”

30 października, godz. 19.00 (MBP, ul Mszczonowska 43 a) - Spotkanie z Jarosławem Grzędowiczem (Księga jesiennych demonów, Pan Lodowego Ogrodu, Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy, Wypychacz zwierząt) i Mają Kossakowską (Obrońcy Królestwa, Siewca Wiatru, Upiór południa, Zbieracz Burz)

4 listopada, godz. 19.00 (Kino Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4) – projekcja filmu „Grawitacja” w reżyserii Alfonso Cuarón  oraz prelekcja Grzegorza Pieńkowskiego, przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych

7 listopada, godz. 19.00 (MBP, ul. Mszczonowska 43 a) – sztuka „Tercet” Sławomira Mrożka w wykonaniu grupy Banana Perwers

8 listopada, godz. 16.00 (Filia nr 2, ul. Reymonta 33) - Noc w bibliotece prowadzona przez Wiolettę Piasecką. Ilość miejsc ograniczona.

Podczas realizacji projektu „Fantastyczna jesień” zaprosimy na spotkanie z twórcą dziecięcej literatury fantastycznej dedykowane najmłodszym. Planujemy również wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Dyskusyjnym Klubem Filmowym EROICA zaprosić kinomanów na 2 projekcje filmowe. Zapraszamy czytelników do wzięcia udziału w 3 konkursach internetowych, w których nagrodami będą książki z autografami autorów zaproszonych do Biblioteki. Program dostępny jest na naszej stronie internetowej:  www.mbp.skierniewice.pl