Festiwal reportażu

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza na Festiwal reportażu, który odbędzie się od 7 do 13 maja 2014 r.

Program Festiwalu reportażu 7 – 13 maja 2014 r.

7 maja,  godz. 17.30
spotkanie z Wojciechem Jagielskim, reporterem, dziennikarzem, korespondentem.
Spotkanie poprowadzi skierniewicki poeta i pisarz Darek Foks.

8 maja, godz. 17.30
otwarcie wystaw:
„Wojna rosyjsko-japońska w 1905 r.” - fotografie Jana Modrzewskiego,
„Jemen lat 50.” - fotografie Włodzimierza Raciborskiego,
połączone z prelekcją Andrzeja Piotrowskiego „Historia polskich wojennych reportaży fotograficznych”.

10 maja, godz. 10.00
warsztaty z tworzenia reportażu z Mateuszem Marczewskim, pisarzem, autorem Niewidzialnych, książki, która znalazła się w finale konkursu literackiego Fundacji Kultury.

10 maja, godz. 12.00
spotkanie ze Światosławem Wojtkowiakiem, podróżnikiem i fotografem. Zaprezentowane zostaną ostatnie projekty podróżnika, zarówno technika jak i okoliczności powstawania zdjęć.

12 maja, godz. 17.30
spotkanie z Angeliką Kuźniak, autorką opowieści reporterskich Marlene i Papusza.

13 maja, godz. 19.00
projekcja filmu „Papusza” reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Joanną Kos-Krauze prowadzone przez Darka Foksa
Kino Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4 (bilet 12 zł)

Wojciech Jagielski, reporter, dziennikarz, korespondent. Autor książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA (Modlitwa o deszcz, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw,  Trębacz z Tembisy). Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie i Czeczenii. Książki Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski,   hiszpański i niderlandzki.

Darek Foks - poeta i pisarz, laureat Nagrody Poetyckiej  Silesius. Autor m.in. książek poetyckich Wiersze o fryzjerach, Misterny tren, Sonet drogi, Ustalenia z Maastricht.

Andrzej Piotrowski – geolog, podróżnik, wykładowca historii fotografii, autor artykułów popularnonaukowych, organizator wystaw dawnej fotografii i autorskich ekspozycji zdjęć własnych.

Mateusz Marczewski - pisarz, autor Niewidzialnych, książki, która znalazła się w finale konkursu literackiego Fundacji Kultury. Publikował w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym”. Wkrótce ukaże się jego książka o Białorusi.

Światosław Wojtkowiak – podróżnik i fotograf. Współpracownik  CNN Traveller, National Geographic, Lonely Planet i wielu innych. Ostatnie prace to  między innymi podróże z derwiszami podczas realizacji wieloletniego dokumentu o sufizmie.

Angelika Kuźniak - autorka opowieści reporterskich Marlene i Papusza oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 r. Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.

Joanna Kos-Krauze - reżyser i scenarzystka, żona Krzysztofa Krauze, z którym stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. W 2006 roku odebrała Złote Lwy na XXXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za „Plac Zbawiciela”. Pracowała również przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych.