Rozwój infrastruktury kultury

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Stanisława Reymonta w Skierniewicach otrzymała 100 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup sprzętu komputerowego, urządzeń peryferyjnych i sprzętu audiowizualnego do pracy z czytelnikiem.

W listopadzie 2012 r. Biblioteka wystąpiła z wnioskiem o wartości 166 000 zł pozwalającym na realizację zadania „A bibliotek@?” w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury”. W marcu 2013 r. zaakceptowano wniosek lecz obniżono kwotę do 100 000 zł.

Pozyskane środki wykorzystamy na:

1. Wdrażanie nowoczesnych technologii poprzez:

-  uzupełnienie zawartości bazy danych MBP do 100% (obecnie jest wprowadzonych

93,88% zbiorów), co pozwoli na udostępnienie czytelnikom wszystkich opcji programu

SOWA.

-  zastosowanie w pracach bibliotecznych międzynarodowego formatu opisu książki

MARC 21, stosowanego w Bibliotece Narodowej oraz największych bibliotekach

-  uruchomienie komputerowej obsługi czytelników we wszystkich placówkach

bibliotecznych w mieście, czyli zaproponowanie nowej oferty czytelnikowi, który

dotychczas korzystał z tradycyjnego sposobu zapisu do biblioteki i wypożyczania

książek.

2. Uatrakcyjnienie oferty kulturalnej:

-  nowe możliwości prezentowania naszych osiągnięć oraz prowadzenie multimedialnych

lekcji bibliotecznych i zajęć warsztatowych poprzez zakup sprzętu umożliwiającego

wykonanie wspomnianych zadań.

-  podniesienie poziomu świadczonych przez bibliotekę usług.

Promocja literatury i czytelnictwa

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach otrzymała w tym roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 15 000 zł na realizację zadania „Biblioteka kryminału”, realizując w ten sposób ministerialny program „Promocja literatury i czytelnictwa”.

„Promocja literatury i czytelnictwa” to jeden z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem priorytetu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej. Programem w imieniu ministra zarządza krakowski Instytut Książki.

Dofinansowanie otrzymało 81 projektów na 415 składających wnioski. Kwoty największe przyznano inicjatywom takim jak: „Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta”, „Kampania społeczna 'Cała Polska czyta dzieciom - 2013'”, „3. Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza”, „Festiwal Conrada 2013-2015”, „Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot”, „Xięgarnia - audycja telewizyjna poświęcona książkom emitowana w TVN 24”.

Dofinansowywany projekt skierniewicki - „Biblioteka kryminału" to cykl imprez związanych z literaturą kryminalną. Celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po książki jako alternatywę dla biernej „kultury komputerowej”. Dorosłym czytelnikom chcemy przybliżyć najnowsze trendy w tym gatunku. Wykorzystując popularność skandynawskiego kryminału zamierzamy zwrócić uwagę na polskich twórców, zarówno klasycznych, jak i modnego nurtu retrokryminału.

Chcemy pokazać, że ten gatunek literatury nie jest gorszy od innych. Pobudza wyobraźnię, wymusza uważne czytanie, rozwija proces analizy i dedukcji u wszystkich grup wiekowych i społecznych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Planujemy 11 spotkań z autorami powieści kryminalnych, promujące ich najnowsze utwory m.in. z Markiem Krajewskim, Mariuszem Czubajem, Zygmuntem Miłoszewskim. Przewidziane są także warsztaty pisarskie i plastyczne. Ciekawą formą będą spotkania z ludźmi zajmującymi się na co dzień pracą kryminalną: biegłymi z medycyny sądowej czy techniki kryminalnej. Uzupełnieniem twórczości literackiej będą projekcje filmowe „Zbrodnie na ekranie” związane z tematem projektu, organizowane we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Eroica”. Przed nami również konkursy, wystawy, noce w bibliotece, lekcje biblioteczne dla dzieci „Mali detektywi”, zabawy „Miasto szpiegów”.

Poprzez realizację projektu chcemy również tworzyć wizerunek nowoczesnej biblioteki, otwartej na potrzeby swoich użytkowników, miejsca, do którego chce się przychodzić.